produktywność piotr weppe

Efektywność, produktywność, wydajność – jak zwiększyć?

Spis treści:

  1. Jak utrzymać wysoką efektywność, produktywność oraz wydajność…
  2. Delegowanie zadań
  3. Wyznacz sobie cel i…
  4. Dbaj o siebie

Zacznę od tego, gdyż pewnie część osób nie zdaje sobię sprawy, że osoby prowadzące swój biznes, ogólnie rzecz biorąc cały czas funkcjonują na podwyższonych obrotach. Jeżeli ktoś nigdy nie prowadził biznesu nie do końca jest to w stanie zrozumieć. To nawet nie chodzi o pracoholizm (nie łączyłbym tego tak wprost bezpośrednio), ale o to że przez większość dnia mamy w głowie firmę. Co zrobić lepiej, co poprawić, z kim nawiązać współpracę z kim zakończyć, w co zainwestować itd. Myśli latają po głowie dużo dłużej niż standardowe 40h/tydzień. Zaryzykuję stwierdzenie, że poziom produktywności wśród przedsiębiorców jest dużo wyższy niż w przypadku reszty społeczeństwa. 

Jak utrzymać wysoką efektywność, produktywność oraz wydajność…

…swoich działań, a jednocześnie nie popaść w różne niepożądane stany jak wypalenie, zniechęcenie czy nawet depresja? Poniżej 3 proste rzeczy, które ja stosuje i działa

Delegowanie zadań

To jest naprawdę ważne, choć wiem że sporo osób ma z tym kłopot. Jeżeli chcesz być efektywny w swoim biznesie musisz nauczyć się delegować zadania. Im szybciej to zrobisz tym lepiej. Nie ma żadnych wymówek. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe. Sam przechodziłem okres, gdy wydawało mi się, że wszystko sam zrobię najlepiej, ale to nieprawda. Zaufaj mi i zacznij delegować – efekty zobaczysz bardzo szybko. Jest to kwestia bardziej kilku tygodni niż miesięcy, aż sam się przekonasz jak wielka magia tkwi w delegowaniu. Więcej o tym napisałem w tym wpisie: Delegowanie zadań w firmie. Czego nauczyłem się przez ostatnie 10 lat?

Wyznacz sobie cel i…

…dojście do niego podziel na krótkie etapy. Niech naszym przykładowym celem będzie zarobienie w ciągu roku 200 tys. złotych (raczej nie do osiągnięcia, jeśli pracujesz u kogoś na etacie, ale zakładam, że chcesz lub już masz swoją firmę). Na pierwszy rzut oka liczba wydaje się astronomiczna. Jeżeli jednak podzielimy 200 tys. przez 12 miesięcy, a następnie przez 20 dni roboczych w miesiącu to wyjdzie, że dziennie musisz zarobić 833 zł. Dużo czy niedużo? Kwestia dyskusyjna, dlatego pójdę w wyliczeniach nieco dalej. Jako, że mam firmę szkoleniową, która kształci fizjoterapeutów oraz sam z wykształcenia jestem fizjoterapeutą, dość dobrze znam ten rynek. Żeby zarobić 833 zł na czysto dziennie założę że musisz mieć 1200 zł obrotu (czyli Twoje koszty to 367 zł). Co zatem musisz zrobić? Musisz przyjąć 8 pacjentów licząc sobie za wizytę 150 zł. Możesz też przyjąć 6 pacjentów po 200 zł każdy. Powiesz, że 200 zł to za dużo? To ja odpowiem, że szukasz wymówek. Osobiście znam osobę, u której wizyta kosztuje 450 zł i na brak pacjentów nie narzeka. 

Powracając jednak do wyznaczonego celu, czy nie wydaje Ci się, że przyjmowanie 6 lub 8 pacjentów dziennie jest prostsze niż zarobienie 200 tys. rocznie? Zdecydowanie tak i tak ma być. Podziel cel na drobne kroki i codziennie z żelazną konsekwencją je pokonuj. Podany przykład zawiera obliczenia na dość dużej dozie ogólności, ale bardziej chciałem pokazać sam mechanizm.

Dbaj o siebie

Twoje ciało jest jak maszyna. Jeśli dbasz o nie, będzie Ci służyć długo i wiernie. Jeśli jednak zaczniesz zaniedbywać swoje zdrowie, organizm szybko wystawi Ci wysoki rachunek. Mimo, że na końcu to jest według mnie najważniejszy punkt.

Przede wszystkim dobrze się wysypiaj. Z perspektywy 38 lat na tym świecie mogę stwierdzić, że im więcej lat tym ważniejsze jest wysypianie się. Pamiętasz jak miałeś 18, 20, czy 25 lat i balowałeś do 5 rano a potem miałeś normalny dzień? Nie wiem ile masz lat, ale uwierz mi, że im bardziej po 30tce jesteś tym gorzej znosisz zarwane noce. Mała ilość snu jest jak kredyt – jak bierzesz jest fajnie, ale oddajesz z odsetkami. 

Alkohol oraz inne używki. Wiadomo wszystko jest dla ludzi, ale jeżeli używkami próbujesz rozładować swoje napięcie czy stres, wiedz że nie jesteś na dobrej drodze.

Sport – regularne uprawianie jakiejś formy aktywności fizycznej ma bardzo duże znaczenie dla Twojego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Ja przykładowo kilka razy w tygodniu biegam. To jest mega paliwo dla mojego mózgu. Wydzielają się endorfiny, które bardzo dobrze wpływają na mnie (na Ciebie też będą). Ogólnie polecam.