własna firma

Etat, czy własna firma, działalność gospodarcza?

Spis treści:

  1. Wprowadzenie – Etat, czy własna firma, działalność gospodarcza?
  2. Własna działalność gospodarcza – zaangażowanie
  3. Własna firma – ryzyko

Wprowadzenie – Etat, czy własna firma, działalność gospodarcza?

Piotr Weppe, dzień dobry. Kłaniam się nisko. Witam Cię serdecznie na swoim YouTubie. Dzisiejszy odcinek chciałbym przeznaczyć dla osób, które się zastanawiają nad tym, czy warto założyć własną firmę, własną działalność gospodarczą. Własny biznes jakiś taki bardziej skomplikowany niż samozatrudnienie – handel, usługi, produkcja. Jednocześnie są osobami już nazwijmy to takimi z pewnym bagażem doświadczeń. Dojrzałymi życiowo, które mają rodziny, swój dom, czy mieszkanie, a pracują na etacie i właśnie myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Chciałem poruszyć tutaj dwa aspekty w tym filmie. Mianowicie zaangażowanie i ryzyko. Jeżeli jesteś taką osobą prawdopodobnie jeszcze nie słyszałeś tego, co teraz chciałbym Ci powiedzieć. Dlatego zapraszam do oglądania.

Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Własna firma co trzeba wiedzieć?

Własna działalność gospodarcza – zaangażowanie

Zaangażowanie, zaangażowanie, zaangażowanie. Własna firma na początku potrzebuje dużo zaangażowania. Mam tu na myśli zaangażowanie czasowe i teraz tak, doba ma tylko 24 godziny. Taka jest prawda, tego chyba nikt nie kwestionuje. Ona ma 24 godziny dla mnie. Ona ma 24 godziny dla Billa Gatesa, Jeffa Bezosa. Dla Ciebie też ma 24 godziny. Dla 20-kilku latka też ma 24 godziny. Do czego zmierzam? Zmierzam do tego, że Ty masz dzieci albo dziecko, które w nocy płacze, do którego trzeba wstać. Rano jesteś zmęczony. Jak masz trochę starsze dzieci, no to trzeba je zawieźć do szkoły, trzeba je zawieźć na jakieś zajęcia dodatkowe. To wszystko wymaga zaangażowania czasowego.

Z drugiej strony masz dwudziestoparolatka. Młodego rekina biznesu, który wchodzi na rynek. Jest pełen werwy. I co? On nie ma żadnych ograniczeń czasowych, może działać od 6 do 22 albo nawet jeszcze dłużej, bo ma młody organizm. Nie potrzebuje tak bardzo regeneracji. Nie potrzebuje tak bardzo snu, jak Ty. Ztakimi osobami będziesz rywalizował na rynku.

Własna firma – ryzyko

Druga sprawa to właśnie ryzyko. Ja uważam, że każdy biznes wymaga ryzyka. Im większe ponosimy ryzyko, tym nagroda na końcu jest większa. Natomiast można też dużo bardziej upaść. Podejmując duże ryzyko można dosyć boleśnie upaść na dół. Jeżeli Ty masz jakieś zobowiązania finansowe. Tego się trzymajmy – kredyt na mieszkanie, masz na utrzymaniu żonę, czy męża, masz na utrzymaniu dzieci. Twoja naturalna skłonność do podejmowania ryzyka będzie mniejsza, niż u dwudziestoparolatka.

Dlaczego ja się tak trzymam tych dwudziestoparolatków? Bo to są osoby, które w dużej mierze zakładają firmy. On nie ryzykuje niczym, bo ma wynajmowane mieszkanie, czy tam pokój. On nie ma żadnych zobowiązań. On jeszcze nie ma nic. On jest pełen werwy. Wchodzi na rynek, ryzykuje dużo bardziej. A Ty co w tym czasie robisz? Siedzisz, kalkulujesz, analizujesz. Rynek Ci ucieka, a on w tym czasie działa, działa, działa, działa, działa.

Także miej świadomość tego, że zakładając własną firmę, czy działalność gospodarczą, będziesz konkurował z osobami, które mają więcej czasu od Ciebie. Są w stanie bardziej się zaangażować i prawdopodobnie też, bo to nie jest jakoś sprawdzone, ale będą miały większą skłonność do ryzyka. Będą w stanie poświęcić dużo więcej, niż Ty.

Zastanów się nad tym.

Widzimy się za kilka dni. Do usłyszenia, do zobaczenia. Cześć.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Bezpośredni link do YT:  Własna firma, działalność gospodarcza czy praca na etacie?