Piotr Weppe selfie w biurze

Jak zacząć mówić na Instagramie – praktyczne rady

Spis treści:

  1. Patrzysz na siebie na wideo i jest tak jakoś dziwnie?
  2. Jak się przygotować do mówionego Instastories?
  3. Szczegóły na które musisz zwrócić uwagę

Chcesz wzbogacić swój Instagram o mówione Instastory? Nie wiesz jak zacząć, a dodatkowo na samą myśl o tym spinają Ci się wszystkie mięśnie? Zastanawiasz się ja na to zareagują Twoi znajomi? Sam jeszcze parę miesięcy miałem takie obawy, ale na dzień dzisiejszy nie mam z tym żadnego problemu. W tym artykule pokaże Ci jak ja się przełamałem do mówionego Instastory, jakie miałem wątpliwości, co mnie ograniczało i jak te ograniczenia pokonałem. Na dzień dzisiejszy nagrywanie mówionych Instastories sprawia mi ogromną przyjemność i mam gorącą nadzieję, że już za parę miesięcy będziesz mógł powiedzieć to samo. 

Patrzysz na siebie na wideo i jest tak jakoś dziwnie?

W zeszłym tygodniu na swoim Instastories na Instagramie przeprowadziłem ankietę, w której zapytałem: Czy jak oglądasz siebie na wideo lub słyszysz swój nagrany głos to…jest tak jakoś dziwnie? Wiesz jakie były wyniki? Na 45 oddanych głosów 42 osoby odpowiedziały: Tak.  Odpowiedź „Nie” padła tylko w przypadku 3 osób. Dwie z nich to osoby, które od dość długiego czasu prowadzą swój Instagram i robią na nim mówione stories. 

Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do swojego wyglądu przedstawionego w sposób inny niż my sami widzimy siebie. Zauważ, że oglądasz siebie przede wszystkim w lustrze. Nie jesteś przyzwyczajony do swojego wyglądu z perspektywy, której nie jesteś w stanie osiągnąć w lustrze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku słuchanie nagrania swojego głosu. Kiedy mówimy, dźwięk wydobywa się z naszych ust i my ten dźwięk słyszymy w zupełnie inny sposób niż osoby w naszym otoczeniu. 

Ten aspekt poruszyłem też w swoim ostatnim wpisie: Instagram – jak ja to widzę

Jakie wnioski płyną z tych dwóch akapitów? Większości z nas nasz wygląd i głos oglądany i słyszany z innej perspektywy niż nasza wydaję się nienaturalny. Dobra wiadomość jest taka, że w odniesieniu do własnej osoby, tak wydaję się tylko nam. Osobom, z którymi mamy kontakt na co dzień nasz wygląd i głos wydaję się całkiem naturalny. Ok, tyle tytułem wstępu, przejdziemy teraz do sedna, czyli:

Jak się przygotować do mówionego Instastories?

Na początek kilka ćwiczeń. Pozwolą Ci się one oswoić ze sobą, ze swoim telefonem oraz z myślą, że już niedługo będą Cię oglądać setki a być może (czego z całego serca Ci życzę) tysiące obcych osób. 

  1. Przeczytaj jeszcze raz powyższy blok i oswajaj się z myślą, że Twój wygląd jest całkowicie naturalny. 
  2. Oswój się z myślą, że Instagram to nie telewizja. Tutaj masz być po prostu sobą, nie musi być perfekcyjnie. 
  3. Selfie, selfie i jeszcze raz selfie. Rób sobię całą masę selfie – w domu, w pracy, w windzie na ulicy, w tłumie ludzi, wszędzie. Nie zapominaj przy tym o uśmiechu Dzięki temu zauważysz w jakich ujęciach według Ciebie wyglądasz najkorzystniej. Czy telefon ma być nieco wyżej, nieco niżej, z której strony ma być światło. Być może lepiej wypadasz, gdy słońce świeci Ci prosto w oczy, a może jednak lepiej jest je mieć za sobą lub stać w cieniu. 
  4. Zacznij nagrywać stories tylko dla siebie. Nie musisz ich nikomu pokazywać. Po prostu wyciągnij telefon i zacznij mówić. Tak samo jak w przypadku selfie – przyzwyczaisz się do siebie i sprawdzisz kiedy jest najkorzystniej.
  5. Prowadź dużo wideorozmów za pomocą FaceTime, WhataApp, Messengera lub innych komunikatorów. Pozwoli Ci to czuć się swobodnie przed telefonem i w naturalny sposób wyrażać swoje myśli czy uczucia. 
  6. Zacznij tworzyć stories, na których mówisz, ale nie pokazujesz siebie. Przykładowo, gdy jesteś w jakiejś ładnej okolicy, nagraj film i opowiedz o tym co widzisz, co robisz. Pozwoli Ci to oswoić się ze swoim głosem oraz przełamać pierwszą barierę. 

Szczegóły na które musisz zwrócić uwagę

  1. Nie patrz w ekran!!! Musisz patrzyć w obiektyw. Dzięki temu Twoi odbiorcy, będą tak jakby patrzeć Ci prosto w oczy. Bardzo dużo osób, robiąc stories patrzy na ekran telefonu, Ty nie popełniaj tego błędu. 
  2. Zastanów się co chcesz powiedzieć, aby unikać yyyyyy. Raczej unikaj czytania z kartki, nie jest to naturalne. 
  3. Pomimo powyższego punktu, pamiętaj, że nie musi być perfekcyjnie. Twoi odbiorcy przede wszystkim będą cenili Twoją naturalność. Nie musisz też wyglądać idealnie. Ja często nagrywam stories bo bieganiu, gdzie pot mi leci po czole, a ja ciężko oddycham 
  4. Pierwsze stories nagrywaj w samotności. Dzięki temu łatwiej się wyluzujesz. Możesz zrobić 20 dubli i wybrać to nagranie, które najbardziej Ci odpowiada. 
  5. Pamiętaj, że każdy na początku nagrywa jedno stories dwadzieścia lub więcej razy. To normalne. Przyjdzie taki czas, gdy poczujesz się na tyle swobodnie i pewnie, że wyjdziesz z telefonem na ulicę i tam zaczniesz się nagrywać. 
  6. Dobrze jest do Instastories dodawać napisy. W wersji biedniejszej (czyli napis z informacją o czym w danej chwili mówisz) lub na bogato, czyli wszystko co powiesz można też przeczytać. Są nawet do tego aplikacje – Clipomatic. Czasem z niej korzystam, ale nie jest ona według mnie najlepsza. Musisz sprawdzić samemu, co Ci bardziej pasuje. Korzystanie z aplikacji daje dużą oszczędność czasu. Tworzenie napisów samemu jest bardziej czasochłonne, ale według mnie lepiej to wygląda. Dlaczego napisy w ogóle są istotne? Dużo osób przegląda Instagrama na ściszonym telefonie lub w miejscach, gdzie dookoła jest głośno np. w tramwaju czy autobusie. 
  7. Pamiętaj, że nie jesteś zupą pomidorową – nie wszyscy muszą Cię lubić A co do wspomnianych na początku reakcji znajomych – będą one bardzo pozytywne, zaufaj mi. 

Chcesz robić mówione Instastory. To jest bardzo proste, z czasem sam się przekonasz. Chcesz zobaczyć jak ja to robię? Zapraszam Cię na swój profil: https://www.instagram.com/piotrweppe/

Piotr Weppe