pierwszy klient

Jak zdobyć pierwszych klientów?

Spis treści:

 1. Jak zdobyć pierwszych klientów w internecie – wprowadzenie
 2. Co robić, a czego nie robić przy zdobywaniu klientów?
 3. Jak zatem pozyskać pierwszych klientów?
 4. Gościnne występy
 5. Artykuły sponsorowane
 6. Pozyskiwanie klientów z pomocą Infuencerów
 7. Płatne działania przy pozyskiwaniu pierwszych klientów
 8. Odpowiedni background

Jak zdobyć pierwszych klientów w internecie – wprowadzenie

Piotr Weppe, dzień dobry. Kłaniam się nisko. Witam Cię serdecznie na swoim YouTubie.

Jeżeli zakładasz swoją pierwszą firmę, to prawdopodobnie tak jak większość osób zastanawiasz się jak ją nazwać. Jakie logo stworzyć? Inwestujesz kupę pieniędzy w stworzenie loga. Zastanawiasz się jaką identyfikację wizualną przybrać, jakich kolorów używać.
Zastanawiasz się jaką formę działalności wybrać. Czy to ma być:

 • JDG,
 • spółka z o.o.,
 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna.

Bo przecież jest Nowy Ład i składka zdrowotna i Ty nie chcesz za dużo płacić do państwa.

Owszem to wszystko jest ważne, ale to nie jest najważniejsze przy zakładaniu własnej firmy. Najważniejsza w firmie jest sprzedaż. Więc zanim się będziesz zastanawiał nad tymi wszystkimi rzeczami, które przed chwilą wymieniłem. Zacznij się zastanawiać jak zdobyć pierwszych klientów.

Sprzedaż to jest taki krwiobieg. To jest serce każdej firmy. Z jednej strony każda firma, upraszczając mocno w ogóle cały biznes, to jest produkt albo usługa, a z drugiej strony są klienci. Trzeba połączyć jedno z drugim.

Jak zdobyć pierwszych klientów? O tym będzie dzisiejszy odcinek. Zapraszam do oglądania.

Jest to nieco inne ujęcie tematu, o którym mówiłem tutaj: Jak zdobyć klientów w internecie? 8 sposobów jak pozyskać klienta onlineW dzisiejszym filmie koncentruje się mocno na samym starcie firmy.

Co robić, a czego nie robić przy zdobywaniu klientów?

Zanim przejdziemy do takich działań stricte sprzedażowych trzy rzeczy, których unikać albo które robić.

Pierwsze co to unikaj tego, żeby mówić o sobie w liczbie mnogiej. Jesteś małą firmą. Jeżeli jesteś małą firmą. Może zakładasz wielki start-up, ale jeżeli jesteś małą firmą, jesteś tylko Ty. Prowadzisz zakład fryzjerski albo niewielki sklep internetowy to nie mów my, nie mów zespół. Nie wyrażaj się w liczbie mnogiej o sobie. Po prostu mów ja. Ja, Piotr Weppe. Ja, Asia Kowalska. Ja, Jan Nowak. Pokazuj swoją twarz, nie twórz z siebie wielkiej korporacji. To jest teraz bardzo łatwe do wychwycenia i wręcz sztucznie wygląda jak małe jednoosobowe firmy kreują się na wielkie korporacje.

Druga sprawa w zdobywaniu klientów. Ja bym unikał kupowania zewnętrznych baz. Zewnętrznych baz mailowych, zewnętrznych baz numerów telefonicznych. Unikałbym tego. Już na samym starcie reputacja Twojej firmy może polecieć mocno w dół.

Sprzedawaj to na czym się znasz. Te produkty, te usługi, na których się znasz. Nie chodzisz po tym padole od wczoraj. Masz te 20-40 lat Średnio, tutaj taka mała dygresja, między 25 a 34 lat najwięcej jest widzów na tym kanale. Także masz już jakieś doświadczenie. Interesuje Cię piłka nożna to masz kumpli, którzy kopią w piłkę nożną. To są Twoi naturalni pierwsi klienci.

Jak zatem pozyskać pierwszych klientów?

No dobrze co robić, żeby zdobyć pierwszych klientów? Bez pieniędzy się nie obędzie.

Pierwsza sprawa, najbardziej istotna w mojej opinii to są płatne reklamy. Płatne reklamy Google Ads, płatne reklamy Facebook Ads. Zarówno Google jak i Facebook daje Ci możliwość takiego bardzo konkretnego dotarcia do grupy odbiorców, czyli Twoich pierwszych klientów.

One działają troszkę na innej zasadzie. Facebook może Ci wytargetować grupę osób w odpowiednim wieku. Mieszkających w odpowiednim miejscu, które sobie wybierzesz. Np. w centrum Warszawy albo w południowej Polsce. Może Ci wytargetować osoby o jakimś odpowiednim poziomie wykształcenia. Może Ci wytargetować osoby o odpowiednich zainteresowaniach. Tak działają reklamy na Facebooku. Tak są targetowane reklamy na Facebooku.

Natomiast reklamy Google, czyli Ads’y. Kiedyś to było AdWords, teraz to się nazywa Google Ads. One działają na troszkę innej zasadzie. Mianowicie, jeżeli w Google Twój potencjalny klient wpisuje jakieś hasło, na które Ty chcesz się pojawić, np. zakład fryzjerski Gdańsk Wrzeszcz. To płatne reklamy polegają na tym, że Twoja strona internetowa wyświetli się jako jedna z pierwszych. Jeżeli oczywiście odpowiednio dużo zapłacisz.

Sprawdź moje autorskie szkolenie:

Gościnne występy

Druga bardzo fajna sprawa to jest teraz bardzo dużo kanałów na YouTubie, bardzo dużo podcastów. Ludzie to chłoną. Co musisz zrobić? Musisz się w nich pojawiać, aby zdobyć pierwszych klientów. Często to są płatne występy. Wiem, że tak niektóre kanały na YouTubie działają. Wiem, że tak niektóre podcasty działają. Po prostu zapraszają gości, którzy mają jakąś ciekawą formę działalności, ciekawy biznes. Chcą zdobyć nowych klientów. Oni ich zapraszają do siebie, a często jest tak, że to bardziej Ci przedsiębiorcy zgłaszają się, żeby wystąpić na takim kanale na YouTubie albo w podcaście. Momentalnie mogą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, czyli swoich pierwszych klientów. Osób, które są zainteresowane danym produktem, czy daną usługą. Przy okazji pokazują swoją twarz. Ocieplają swój wizerunek. No dla mnie po prostu super sposób.
Jeżeli się dopiero zaczyna no to jest mega. Ja bym w to wszedł.

Artykuły sponsorowane

Kolejną sprawą, taką już troszkę bardziej anonimową. Bez pokazywania twarzy, bez pokazywania swojego głosu na podcaście. To są artykuły sponsorowane, artykuły gościnne. W takich dużych serwisach jak onet.pl, wp.pl, czy interia.pl można je wykupić. Wbrew pozorom nie są duże pieniądze. Stosunkowo to nie są duże pieniądze. Albo artykuły gościnne na blogach. No to też się sprawdza. Dodatkowo taki artykuł gościnny na blogu, jeżeli jest odpowiednio podlinkowany do naszej strony internetowej no to może w wynikach organicznych Google tą naszą stronę internetową wyciągnąć w górę.

Pozyskiwanie klientów z pomocą Infuencerów

Kolejna sprawa to są influencerzy. To jest po prostu mega. Ja to widzę w naszym biznesie. My nie korzystamy tak stricte z komercyjnych współprac. Tym nie mniej widzę jaką influencerzy i osoby z zasięgami mają siłę przełożenia. Jeżeli gdzieś polecą albo rehazakupy, albo nasze kursy w Movuto, no to efekt jest widoczny od razu. Także szukać influencerów, którzy działają, wypowiadają się. Prowadzą kanały na YouTubie. Prowadzą konta na Instagramie. Mają zasięgi. Mówią o temacie, w którym Ty działasz. Mówią o temacie, w którym Ty sprzedajesz swoje produkty albo usługi.
Znajdź takich influencerów. Oni bardzo często podejmują płatne współprace. Myślę, że w większości podejmują płatne współprace i po prostu dowiedz się jak można zrobić, żeby taki influencer wspomniał o Twojej marce. Pokazał Twój produkt.

Płatne działania przy pozyskiwaniu pierwszych klientów

To są wszystko działania płatne. Nie ma co ukrywać. Nie ma co się oszukiwać, że bezpłatnymi działaniami na początku swojej firmy, organicznie, dotrzesz do dużej grupy odbiorców. Jeżeli masz jakiś zasięgi poza światem internetu, jesteś gwiazdą telewizji, sportowcem jakimś bardzo znanym. No wtedy tak, wtedy po prostu zakładasz konto na Instagramie i od razu masz tam 10 tysięcy followersów, bo tak to działa.

Odpowiedni background

Zadbaj też o odpowiedni background. O stronę internetową, żeby ona była. Tam nie musi być to super logo, tak jak wspomniałem. Po prostu, żeby była. Żeby była estetyczna. Zadbaj o swoje konta na Facebooku, na Instagramie, na Linked In. Żebyś miał te konta w mediach społecznościowych.
To są też różne formy dotarcia do Ciebie, kontaktu z Tobą. Powiedziałbym wręcz, że media społecznościowe jest trochę nawet zastępują strony internetowe, które do tej pory były takim domem każdej firmy. Tam był formularz kontaktowy, numer telefonu. Do nas klienci to piszą
już po prostu i na Instagramie i na Facebooku, mailami i telefonami. Także musisz mieć ten background stworzony.

Obejrzyj sobie też ten film: Ile kosztuje reklama Google oraz Facebook?
Widzimy się za kilka dni.
Do usłyszenia. Do zobaczenia.
Cześć.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Bezpośredni link do filmu: Jak zdobyć pierwszych klientów w internecie?