jdg czy spolka zoo

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.

Spis treści:

 1. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – wprowadzenie
 2. JDG vs spółka – porównanie
 3. Koszt założenie sp. z o.o. vs jednoosobowa działalność gospodarcza
 4. Składki zus w spółce z o.o. vs zus w jednoosobowej działalności gospodarczej
 5. Podatek CIT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatek PIT w JDG
 6. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wspólnicy
 7. Pełna księgowość w spółce z o.o. KPIR w jednoosobowej działalności gospodarczej
 8. Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością a jednoosobowa działalność gospodarcza
 9. Pieniądze w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i w działalności gospodarczej
 10. Sprawozdania finansowe s sp. z o.o.
 11. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – co wybrać?

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – wprowadzenie

Piotr Weppe, dzień dobry. Kłaniam się nisko. Witam Cię serdecznie na swoim YouTubie. Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z o.o.? Co będzie lepsze dla Ciebie? Co będzie lepsze dla Twojego biznesu? Zapraszam do oglądania.

JDG vs spółka – porównanie

Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka z o.o. to są formy prowadzenia biznesu, formy prowadzenia firmy. Tu się w sumie podobieństwa kończą. Różnice natomiast są bardzo duże. Wymienię kilka takich podstawowych.

Sam proces zakładania JDG jest dosyć prosty. Jest bardzo prosty bym powiedział. Spółka z o.o., tutaj ten proces jest bardziej skomplikowany.

Koszt założenie sp. z o.o. vs jednoosobowa działalność gospodarcza

Koszt założenia: JDG zakładasz za darmo. Spółka z o.o..Tam koszt założenia to jest min. 350 zł + 5 tys. zł kapitału zakładowego.

Składki zus w spółce z o.o. vs zus w jednoosobowej działalności gospodarczej

W przypadku JDG płacisz składki ZUS normalnie. Na początku tam jest tzw. mały ZUS przez pierwsze 2 lata.

Natomiast w spółce z o.o. jeżeli jest minimum dwóch wspólników, a spółka jak sama nazwa wskazuje, to powinna być spółka dwóch lub więcej osób zusu nie będziesz płacił.

Podatek CIT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatek PIT w JDG

Na jednoosobowej działalności gospodarczej możesz płacić:

 1. podatek liniowy,
 2. podatek według skali,
 3. możesz płacić ryczałt.

To są podatki PIT
W przypadku spółki z o.o. płacisz CIT i to jest 9% lub 19%, ale to spółka jest płatnikiem tego podatku. Ty na końcu jeszcze też zapłacisz podatek jako PIT.

Są różne sposoby na ominięcie tzw. podwójnego opodatkowania. Tutaj można w komentarzu wpisać. Natomiast co do zasady tak to jest, że spółka płaci podatek CIT, natomiast osoba fizyczna płaci podatek PIT.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wspólnicy

Tutaj już o tym wspomniałem. Spółka to powinna być co najmniej dwóch lub więcej wspólników. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej tak jak sama nazwa wskazuje to jest jedna osoba, czyli Ty

Pełna księgowość w spółce z o.o. KPIR w jednoosobowej działalności gospodarczej

Księgowość w przypadku JDG jest bardzo prosta. Opiera się głównie na KPiR. Do dwóch milionów euro obrotu rocznie możesz prowadzić uproszczoną księgowość.

Natomiast w przypadku spółki z o.o. nieważne ile robisz obrotu, musisz prowadzić pełne księgi. Fakt jest też taki, o którym się rzadko mówi, że prowadzenie pełnej księgowości jest dużo bardziej kosztowne niż w przypadku prowadzenia księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przeczytaj ten wpis: Prowadzenie księgowości; samodzielnie, outsourcing czy własny księgowy?

Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością a jednoosobowa działalność gospodarcza

W przypadku JDG cała odpowiedzialność za to, co Twoja firma wyprawia na rynku spada na Ciebie. W przypadku spółki z o.o. ona spada na spółkę. Jest ograniczona do wysokości kapitału zakładowego. Czyli jeżeli trafiłbyś np. na jakiegoś nieuczciwego kontrahenta, wykonał byś dla niego pracę. On by ci za tą pracę nie zapłacił faktury, bo by zbankrutował i nie miałbyś dzięki temu z czego zapłacić wynagrodzenia swoim pracownikom. No to tutaj jesteś w miarę kryty. W przypadku JDG odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Pieniądze w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i w działalności gospodarczej

Pieniądze, czyli to o co chodzi w biznesie. W przypadku JDG pieniądze, które zarobi firma są Twoje. W przypadku spółki z o.o. to są pieniądze spółki.

Sprawozdania finansowe s sp. z o.o.

Taka jawność i przejrzystość. W przypadku JDG nigdzie nie musisz ujawniać tego ile zarabiasz. No poza oczywiście urzędem skarbowym, ale nie musisz tego ujawniać powszechnie. Natomiast w przypadku spółek kapitałowych, masz obowiązek raz na rok złożyć sprawozdanie finansowe. Każdy może sobie wejść w takie sprawozdanie finansowe i przejrzeć rachunek zysków i strat czy też bilans.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – co wybrać?

Co zatem wybrać? Jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z o.o.?Odpowiedź jak zwykle brzmi: To zależy.

Ja jestem zwolennikiem tego, że nie da się nauczyć prowadzenia firmy. Nie da się nauczyć prowadzenia biznesu z książek, z kursów. No nie da się. Trzeba się po prostu uczyć na żywym organizmie, już działając. Oczywiście książki, konferencje, kursy to jest bardzo ważne, ale podstawowym źródłem nauki jest jednak praktyka. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi biznesowej, jeżeli planujesz prowadzić swój biznes samemu. Mam tu na myśli samemu będąc szefem, a nie samemu bez pracowników. Biznes jest mało ryzykowny. Czyli nie wchodzisz w jakieś takie kontrakty obarczone karami umownymi. Nie wchodzisz w budowlankę. Nie masz jakichś terminów. No jest po prostu mało ryzykowny. Ogólnie każdy biznes jest ryzykowny, ale umówmy się, że prowadzenie warzywniaka, a prowadzenie budowy autostrady to są dwa różne poziomy ryzyka. Jeżeli nie potrzebujesz inwestorów.
Nie potrzebujesz zewnętrznego finansowania do swojego biznesu. Ja bym wszedł w jednoosobową działalność gospodarczą. Troszkę się już potem otrzaskasz, będziesz miał więcej wiedzy. Będziesz wiedział jak to wszystko funkcjonuje to podejmiesz decyzję, czy założyć spółkę z o.o., spółkę akcyjną, spółkę komandytową, ale zacznij od JDG.

Być może zainteresuje Cię ten wpis: Własna firma co trzeba wiedzieć?

Widzimy się za kilka dni.
Do usłyszenia. Do zobaczenia.
Cześć.

Bezpośredni link do filmu: Własna firma jak zacząć? Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com