Dzień dobry, kłaniam się nisko. Piotr Weppe. Kolejny odcinek mojego podcastu, kolejny odcinek mojego You Tube’a.
Rozpoczynam serię trzech odcinków na temat zatrudniania pracowników i rozwoju małej firmy przez właśnie zatrudnianie pracowników:
Dzisiejszy odcinek: Kiedy zatrudnić pierwszego pracownika?
- Za tydzień opowiem o tym, jakie czynniki motywują pracowników do pracy.
- Za dwa tygodnie o tym, jak zatrudnić pierwszego pracownika.
Kiedy zatrudnić pierwszą osobę do naszej firmy?
Jakie są symptomy, że trzeba już by było zacząć się rozglądać w lewo i w prawo, a może tam na ulicę na dół, żeby kogoś tutaj wciągnąć do pracy:
Spis treści
Przestajesz ogarniać własną firmę
Pierwszym takim czynnikiem jest to, że przestajesz ogarniać swój ogródek. Przestajesz ogarniać swoją firmę. Nie masz czasu na odbieranie telefonów, nie masz czasu na opisywanie na maile, na które piszą i dzwonią do Ciebie klienci. Tutaj nawet nie chodzi o to, że pracujesz już 16 godzin na dobę, bo praca to może być twoja pasja i możesz nie mieć rodziny, kolegów i koleżanek, piątkowych, sobotnich wieczorów czy niedzielnych poranków. Nie masz z kim ich spędzać i po prostu pracujesz cały czas. Możesz sobie pracować nawet i te 16 godzin na dobę i ogarniać wszystko świetnie także to nie jest jeszcze ten czynnik, że trzeba kogoś zatrudnić. Jednak to już bardzo często idzie w parze. Jak już za dużo pracujesz, to przestajesz ogarniać. Jak przestajesz ogarniać, to zacznij się rozglądać za pierwszym pracownikiem.
Wizja firmy na rynku
Kolejnym aspektem jest: Twoja wizja funkcjonowania firmy na rynku. Jeżeli chcesz w sposób ciągły rozwijać swoją firmę, skalować ją, pozyskiwać coraz więcej zamówień i wysyłać coraz więcej towarów, czy też rozwijać się, to pracownicy są Tobie niezbędni. Tutaj trzeba sobie określić jasno, że nie każda osoba, w moim odczuciu, która ma zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, to jest przedsiębiorca, to jest firma. Nie. To tak można nazywać, że działalność gospodarcza to jest firma, ale na potrzeby tego filmu powiem, że nie każda działalność gospodarcza to jest firma, bo mamy np.:
Panią fryzjerkę, która pracuje w zakładzie fryzjerskim. Pracuje tam w godzinach od 8 do 16. Bazuje tylko na klientach, których podsyła jej szef/szefowa, właściciel/właścicielka tego salonu. Jest jej tak dobrze, a to, że ona ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, to jest po prostu taka forma zatrudnienia. Ona o szesnastej wychodzi i nic dalej nie robi. I to właśnie na potrzeby tego odcinka czy też trwałości mojego myślenia nie jest przedsiębiorca.
Natomiast jeżeli jest ta sama pani i ona już w sposób aktywny pozyskuje klientów, chce się rozwijać, chce mieć tych klientów coraz więcej. Ma konto na Facebooku, prowadzi bloga, ma konto na Instagramie gdzie wrzuca zdjęcia pięknych fryzur. Ma już taką potrzebę rozwoju i pozyskiwania tych nowych klientów. To jest właśnie przedsiębiorca, taki pełnokrwisty. I na tą panią fryzjerkę przyjdzie taki czas, że ona już tych klientów będzie miała tyle, dzięki tym działaniom marketingowym i stwierdzi, że chyba potrzebuje kogoś do pomocy. Zdobywa nowych klientów, ale nie ma już czasu ich obsłużyć, a chce się rozwijać. Właśnie zatrudnianie pracowników to jest taki sposób na ciągły i stabilny rozwój i skalowanie własnej firmy.
Zaangażowanie pracowników w rozwój firmy
Prawda jest taka, że pracownikowi nigdy nie będzie zależało tak bardzo na Twojej firmie jak szefowi. Zawsze szef jest najbardziej związany z firmą i jemu na tym najbardziej zależy. Pracownikowi to nigdy nie będzie spędzało snu z powiek, chociaż pewnie i tacy też są. Natomiast w moim odczuciu tacy pracownicy zatrudnieni na stałe, niezależnie od formy zatrudnienia, ale na stałe przywiązani do firmy. Im będzie bardziej zależało na rozwoju tej firmy niż takim freelancerom, czyli osoby, którym wszystkie realizacje zlecamy z zewnątrz.
Potrzeba zespołowej pracy
Kolejna sprawa jest taka i to jest sprawa, którą przypuszczam na pierwszy rzut oka czy też na pierwszą myśl, nie przychodzi ludziom do głowy. Jeżeli już chciałbyś rozwijać firmę i chcesz zatrudniać tych pracowników, bo nie lubisz pracować samemu i lubisz być w towarzystwie. Lubisz wyjść sobie z domu, a nie tak jak teraz podczas pandemii COVID-19. Home Office, Home Office i wszyscy w domu. Wszyscy zdalnie, Teams i ZOOM rozgrzane do czerwoności, ale to nie jest dla nas naturalne. Dla nas, dla ludzi, dla naszej rasy, dla naszego gatunku. Potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi i to nie takiego przez kamerę, tylko takiego naturalnego. Przyjść do biura, poopowiadać sobie co tam się w weekend porabiało. Jak dzieci, jak żona, mąż. Także, jeżeli nie lubisz pracować samemu, nie lubisz pracować z domu, no to musisz wtedy zatrudniać pracowników.
Inna sprawa jest taka, że to właśnie wielu freelancerów, jeżeli poczytać różne blogi, czy wpisy na Facebooku, na Instagramie, to oni właśnie zwracają uwagę, że to jest bardzo duży problem. To się wydaje że to nie jest problem, ale dla wielu jest. Pracować samemu z domu jest ciężko, chociaż niektórym to pasuje i ja tego nie neguję. Jeden jest taki, a drugi jest taki. Ja często mówię, że świat jest dla tego taki piękny, bo każdy ma jakieś swoje poglądy na życie i każdy ma swoją opinię. Gdyby wszyscy myśleli tak samo jak Piotr Weppe, to świat byłby nudny.
Ciągłość funkcjonowanie firmy
Jeżeli chcesz zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy, to też potrzebujesz pracowników. Co ja mam na myśli tutaj przez ciągłość funkcjonowania firmy? Przede wszystkim to, że trzymając się mojego przykładu: sklep internetowy albo firma szkoleniowa, którą też prowadzę. Tam są potrzebni pracownicy tacy, że jak ja mam ochotę w wakacje, w lipcu, pojechać sobie na dwa tygodnie nad morze, a zimą mam ochotę pojechać na dwa tygodnie na narty, to ja nie chcę zamykać całej firmy. W tym czasie, niech ona sobie funkcjonuje. Szkolenia niech się odbywają. Sklep internetowy wysyła te towary i do tego są potrzebni właśnie pracownicy.
Nie każdemu znowu ,bo trzymając się tych szkoleń w branży edukacyjnej są instruktorzy. On może rzeczywiście pracować tak, że w styczniu jedno szkolenie, w lutym kolejne. W marcu jedno szkolenie albo po dwa. Lipiec, sierpień sobie zrobić wolne i to rzeczywiście jest tak, że On ma tak swoją firmę skonstruowaną, że ona działa od eventu do eventu. Możesz też napisać książkę i będziesz ją pisał przez rok czasu i wydasz. Potem nie musisz nic robić, ale jeżeli masz firmę usługową, firmę handlową no to tam musi być zachowana ta ciągłość funkcjonowania i do tego właśnie są Ci potrzebni pracownicy.
Kolejny punkt to kiedy zdecydujesz się zatrudnić pierwszego pracownika. Jeżeli dojdziesz do momentu takiego, że myślisz o tym, że potrzebujesz to zrobić. To obejrzyj mój film: „Delegowanie zadań w zespole i dlaczego jest takie ważne.” Do tego filmu Ciebie tutaj odsyłam.
Widzimy się za tydzień. Do usłyszenia do zobaczenia.