Piotr Weppe w pracy

Plusy prowadzenia własnej działalności z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Spis treści:

  1. Wolność zawodowa i prywatna
  2. Praca w dogodnych godzinach
  3. Nieograniczone dochody
  4. Robisz to, co kochasz
  5. Pewność zatrudnienia
  6. Koszty prowadzenia działalności zmniejszają Twój podatek
  7. Plusy prowadzenia własnej działalności to tylko wierzchołek góry lodowej

Praca na etacie, czy własna działalność? Zastanawiasz się, co wybrać? Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz, czy warto iść „na swoje”? Własna firma kojarzy Ci się z ryzykiem, stresem i pracą 24 h na dobę? Czy może wręcz przeciwnie – marzysz o tym, aby być sobie szefem, zarabiać krocie i nikomu nie tłumaczyć się ze swoich działań?

W każdej przedstawionej wizji jest trochę prawdy. Jednak, zanim podejmiesz decyzję o założeniu pierwszej działalności, warto zestawić swoje wyobrażenia z tym, co mają do powiedzenia przedsiębiorcy, którzy od lat pracują na własne konto. 

W tym celu przygotowałem dla Ciebie serię wpisów na temat prowadzenia własnej działalności. Zaczniemy od dobrej strony, czyli od plusów prowadzenia własnej działalności z punktu widzenia przedsiębiorcy. Kolejny wpis będzie dotyczył minusów. A serię zakończymy analizą, czy aby na pewno każdy może i powinien być sobie szefem.

Poniższe wnioski wysnułem na podstawie własnych doświadczeń. Od ponad 10 lat prowadzę z sukcesem dwie działalności – sklep internetowy oraz firmę szkoleniową. Wcześniej miałem okazję pracować na etacie jako fizjoterapeuta. Zatem poznałem obie strony barykady. 

Prowadzenie własnej firmy daje mi ogrom satysfakcji, jednak łączy się też z ciężką pracą, masą wyrzeczeń, dużą odpowiedzialnością oraz wieloma innymi czynnikami, które nie zawsze są zauważalne na pierwszy rzut oka. O tym, napiszę w kolejnym tygodniu, a dziś skupmy się na pozytywach. 

Plusy prowadzenia własnej działalności z punktu widzenia przedsiębiorcy 

Wolność zawodowa i prywatna

Wolność to dla mnie najważniejsza zaleta prowadzenia własnej działalności. Nie jestem od nikogo zależny. Sam decyduję o tym, co robię, co planuję i jak wygląda moje życie zawodowe. Mam wolność wyboru. Sam dobieram sobie ludzi, z którymi współpracuję. Buduję zespół. Wyznaczam cele. Nakreślam drogę, po której idzie moja firma. 

Czy ktoś może mi cokolwiek narzucić? Tylko i wyłącznie rynek. Jednak to, w jaki sposób zrealizuje jego wymagania, jest już zależne ode mnie. Z Gdańska do Warszawy mogę jechać najkrótszą trasą. Ale mogę też jechać przez Poznań, Wrocław czy Kraków i zobaczyć to, co jest po drodze. Wiesz, o co mi chodzi? Każdy cel mogę realizować według własnego planu. Mogę to robić sam lub zaangażować w to mój zespół, który sam dobrałem. 

Ostateczne decyzje należą do mnie. Podejmuje je na podstawie analizy rynku, własnej wizji oraz wsłuchiwania się w to, co mają do powiedzenia ludzie, którymi się otaczam. 

Sky is the limit – nie mam żadnych ograniczeń (oczywiście poza prawnymi). To zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet prowadzenia własnej działalności. 

Mając własną firmę, możesz realizować swoje plany, bez żadnych ograniczeń ze strony innych osób – szefów, managerów, kierowników i innych przełożonych, którzy patrzą Ci na ręce. 

Masz pomysł na firmę? Chcesz mieć międzynarodowy startup? Marzysz o tym, aby pracować z ludźmi z całego świata? A może chcesz działać lokalnie? Urządzić małą kawiarnię według własnego stylu lub otworzyć salon fryzjerski, w którym będą usługi, których nie ma u konkurencji? 

Własna firma pozwala łamać schematy. Realizować marzenia. Ryzykować. Działać według własnych pomysłów. Masz wizję? Możesz ją swobodnie zrealizować. Krok po kroku. To daje ogromną satysfakcję.

I wiesz, co Ci powiem? To nie jest jedyny przejaw wolności we własnej firmie. Masz swobodę nie tylko w kwestiach zawodowych. Wolność w pracy przekłada się na wolność w życiu prywatnym. Chcesz wyjechać na 2-miesięczną wyprawę po Europie? Marzysz o tym, aby niespodziewanie zaszyć się na tydzień w Bieszczadach? Lubisz weekendowe wypady – najlepiej takie przedłużone, które zaczynają się już w czwartek? Nie dam Ci gwarancji na to, że uda Ci się zrealizować wszystkie plany, gdy założysz własną działalność. Ale mogę Ci zagwarantować, że na etacie będzie to o wiele trudniejsze. 

Praca w dogodnych godzinach

Jesteś rannym ptaszkiem? Czy możne nocnym markiem? Tak, takie rozróżnienie naprawdę istnieje i odgrywa ważną rolę zarówno w naszej edukacji, karierze zawodowej, jak i biznesie. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat, polecam zobaczyć wystąpienie TEDx Talks Magdaleny Komsty.

Kolejnym plusem prowadzenia własnej działalności jest możliwość dostosowania godzin pracy do własnych, indywidualnych preferencji. Oczywiście, jeżeli realizujesz lokalne usługi np. jesteś kosmetyczką – godziny otwarcia salonu powinnaś dostosować do potrzeb klientów. Jednak, jeśli rozwiniesz firmę i zbudujesz zespół, możesz przychodzić do swojego salonu nawet późnym popołudniem. To Ty decydujesz, w jakich godzinach pracujesz. Czas pracy dobierasz do swojego idealnego rytmu. 

Druga sprawa – jako właściciel firmy nie musisz nikogo pytać o dzień wolny. Jeżeli potrzebujesz w czasie pracy wyskoczyć na kilka godzin – chcesz iść z dzieckiem do lekarza, kupić prezent żonie, wyskoczyć na siłownię lub do fryzjera – spokojnie możesz dostosować godziny pracy do własnych potrzeb. Masz migrenę? Twoje dziecko ma katar? Z powodzeniem możesz odpuścić i zostać w domu. 

26 dni urlopu nie jest Twoim problemem. Z dni wolnych możesz korzystać dowolnie, co oczywiście nie oznacza, że możesz zupełnie odpuszczać. Posiadanie własnej firmy to pod żadnym pozorem nie są wakacje. Tym bardziej na starcie, gdy nie masz jeszcze zgranego, odpowiedzialnego zespołu. 

Nieograniczone dochody

Nie ma co ukrywać, jeżeli zdecydujesz się prowadzić własną działalność, Twoje dochody nie mają górnej granicy. To od Twoich decyzji, działań i zaangażowania zależy, ile zarobisz. Nie ogranicza Cię żadna umowa. Nikogo nie musisz pytać o podwyżkę.

Pracując dla kogoś jest to właściwie nierealne. Etat pozwala rozwijać skrzydła i osiągać naprawdę pokaźne dochody tylko osobom na bardzo wysokich stanowiskach np. prezesom spółek, czy managerom wysokiego szczebla. 

Oczywiście łączy się to z pewnym ryzykiem i działa w dwie strony. Prowadząc własną działalność, nie masz 100% gwarancji wypłaty. Nie masz zarówno górnej granicy dochodów, jak i dolnej. Jednak dziś skupmy się na plusach. Nieograniczone możliwości zarobku bez wątpienia stanowią ogromną zaletę prowadzenia własnej firmy. 

Robisz to, co kochasz

Tak przynajmniej wygląda to w szerszej perspektywie. Prowadząc własną działalność, działasz w branży, którą lubisz. Możesz realizować własne plany. Jednak na tym prowadzenie firmy się nie kończy. Bardzo ważna jest umiejętność delegowania zadań i organizacji pracy w firmie. Projektujesz ogrody, ale nie przepadasz za sprzedażą, pozyskiwaniem klientów i marketingiem? Zatrudnij osoby, które będą to uwielbiać. 

Oczywiście wraz z rozwojem firmy coraz więcej czasu będziesz poświęcać na organizację działań swoich pracowników. Działania operacyjne, które są sercem Twojego biznesu z czasem trafią do Twojego zespołu, jednak na tym polega sedno własnej działalności – łączysz swoją pasję z zarządzaniem. 

Pewność zatrudnienia

Myślisz, że praca na etacie daje Ci pewność i stabilność zatrudnienia? To jest mit. Jeżeli pracujesz dla kogoś, nawet będąc sprzedawcą roku, najlepszym kierownikiem zmiany lub dyrektorem departamentu nie masz żadnego wpływu na swoją przyszłość. W najlepszym wypadku dzielą Cię od zwolnienia 3 miesiące wypowiedzenia. 

Brzmi nierealnie? Decyzja nie musi należeć do Twojego przełożonego. Czasem zmienia się organizacja pracy w firmie. Likwidują całe działy. Zdarza się, że firma przechodzi w ręce innej spółki, której zarząd ma zupełnie inną wizję i plan działania. Nie masz na to wpływu. 

Prowadząc własną działalność Twój los jest zależny od Ciebie. Od Twoich decyzji, elastyczności, odwagi, umiejętności zarządzania, organizacji, doboru ludzi, skuteczności działań. 

Szczerze? Cały czas zastanawia mnie, jak to możliwe, że banki udzielając kredytów preferują osoby zatrudnione na umowę o pracę. W dzisiejszych czasach, gdy etat zmieniamy średnio co kilka lat, nie ma to żadnej zasadności. 

Koszty prowadzenia działalności zmniejszają Twój podatek

To bardzo przyziemna, ale równie istotna zaleta prowadzenia własnej firmy. Wszystkie koszty prowadzenia działalności będą zmniejszać Twój podatek dochodowy. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli podczas pracy korzystasz z komputera, możesz kupić go na firmę. 

Przykładowo: jeżeli laptop kosztuje 3690 zł brutto, możesz odliczyć 690 zł VAT-u (oczywiście, jeżeli jesteś VAT-owcem). Następnie odliczasz 19% podatku dochodowego, czyli kolejne 570 zł. Zatem realnie laptop kosztuje Cię zaledwie 2430 zł! Spora oszczędność, prawda? 

W ten sposób możesz kupować wszystkie potrzebne towary do realizacji działań firmy, jednocześnie obniżając swój podatek dochodowy. Pamiętaj jednak, aby nie naginać tej możliwości i wciągać w koszty tylko to, co faktycznie wykorzystujesz w firmie. 

Plusy prowadzenia własnej działalności to tylko wierzchołek góry lodowej

To jak? Masz ochotę rzucić etat i założyć własną działalność? Hola, hola. Prowadzenie firmy to nie są same plusy. Tak jak wspominałem na początku tekstu – koniecznie zerknij na moje kolejne wpisy z tej serii:
Minusy prowadzenia własnej działalności z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Cechy dobrego przedsiębiorcy. Kto może i powinien prowadzić firmę?

Pamiętaj, że obserwując przedsiębiorców widzisz jedynie wierzchołek góry lodowej. Poświęcenie, ryzyko, rozczarowania, oddanie, determinacja to tylko niektóre ze składowych sukcesu. Zapewniam Cię, że etat w wielu przypadkach może być bardziej komfortowy. Wszystko zależy od tego, jakie masz cele i co jest dla Ciebie najważniejsze. 

Jesteś przedsiębiorcą? Daj znać w komentarzu, jakie widzisz plusy w prowadzeniu własnej firmy? Co jest dla Ciebie najważniejsze? 

Piotr Weppe pod redakcją Katarzyny Grzech