komputer

Pomysł na biznes – 3 sprawdzone drogi

Spis treści:

 1. Pomysł na biznes – 3 sprawdzone drogi – transkrypt
 2. Franczyza jako pomysł na biznes bez ryzyka?
 3. Pomysły na biznes pod własną marką
 4. Innowacyjny pomysł na biznes
 5. Grupa docelowa jako najważniejszy element pomysłu na biznes

W tym odcinku opowiadam jakie mogą być pomysły na własny biznes. Czy istnieją pomysły na biznes bez wkładu finansowego? Zapraszam do oglądania, ale koniecznie też przeczytaj artykuł Ile jest wart Twój pomysł na biznes.

Edit 03.01.2021: Zobacz też koniecznie ten wpis: Pomysł na biznes 2022

Poniżej transkrypt z mojego odcinka na Youtube

Pomysł na biznes – 3 sprawdzone drogi – transkrypt

Piotr Weppe, dzień dobry. Witam Cię serdecznie w kolejnym odcinku na swoim YouTubie. Dzisiaj opowiem Ci jak ja widzę kwestię pomysłów na biznes i jaką drogą można iść, ale nie trzeba. To jest moje spojrzenie na sprawę.

Pomysł na biznes sam w sobie jest niewiele warty. Jest siedem i pół miliarda ludzi na świecie. Jest 38 milionów ludzi w Polsce, także jestem przekonany, że nic mądrego czego kto inny by nie wymyślił, nie jesteśmy w stanie wymyślić. Liczy się realizacja. Odsyłam cię do odcinka „Zamknij się i rób” tam troszkę więcej o tym mówię. O samej realizacji pomysłu na biznes.

Natomiast, jeżeli chodzi o pomysły na biznes, najpierw przedstawię Ci trzy drogi jak ja to widzę, a potem Ci powiem co jest najważniejsze. Na końcu powiem to od czego ja bym zaczął.
Ale to na końcu. Najpierw te trzy drogi.

Franczyza jako pomysł na biznes bez ryzyka?

Pierwsza droga to jest taka już w miarę sprawdzona, przetarte szlaki. Dostajesz gotowy know-how, dostajesz biznesplan, wkładasz tylko pieniądze. Potem wiadomo jest ciężka praca też, ale masz sprawdzony pomysł na biznes. To franczyza, sieci franczyzowe. Żabki, sieci pralni, fryzjerzy, pizzeria. Sprawdzone sieci franczyzowe to sprawdzony pomysł na biznes. Trzeba w to zainwestować troszkę pieniędzy, ale dostajesz gotowy model biznesowy. Na końcu jest nagroda, ale nie jest ona bardzo duża, bo jest to sprawdzony model biznesowy bez ryzyka. Także im mniejsze ryzyko tym nagroda mniejsza. Wiadomo na tym się aż tak bardzo nie zarobi jak na drugiej drodze.

Pomysły na biznes pod własną marką

Czyli otworzyć coś pod własną marką. Robić to co robią inni, ale zrobić to lepiej.

 1. Facebook nie był pierwszym portalem społecznościowym na świecie. Mark Zuckerberg wszedł popatrzył co można zrobić lepiej. Zresztą to jest kopia jakiegoś serwisu którego ja do końca nie pamiętam nazwy, ale zanim powstał Facebook to już był MySpace, swego czasu może pamiętasz – bardzo popularny serwis społecznościowy.
 2. Google nie był pierwszą wyszukiwarką na świecie. Było Yahoo była AltaVista. Jeszcze inne wyszukiwarki były, ale Google wszedł i zrobił po prostu dużo lepiej. Oni to wymietli. Poza Rosją gdzie jest Yandex, Google teraz króluje na całym świecie.
 3. Movuto to też nie była pierwsza firma szkoleniową dla fizjoterapeutów na świecie. Wszedł Piotr Weppe, rozejrzał się, popatrzył co by można było zrobić lepiej. I tak powstało Movuto zwane wcześniej Rehakursy.

Otworzenie coś pod własną marką, ale zrobienie lepiej niż robią to inni. Nagroda jest troszkę większa, ale też ryzyko biznesowe jest troszkę większe.

Innowacyjny pomysł na biznes

I trzecia droga, gdzie ryzyko niepowodzenia jest największe, ale garnek złota na końcu tej tęczy też jest największy. Jak Tobie to wypali no to będzie po prostu mega. Zrobić coś innowacyjnego czego jeszcze nie ma na świecie. Czego jeszcze nikt nie zrealizował.

I to jest najtrudniejsza droga. Chodzi o realizację.
I ja mam tutaj przykłady swoje.

 1. Zanim powstało pyszne.pl. To był taki portal – Pizza Portal. Lech Kaniuk to wymyślił. W Szwecji to spopularyzował. Nie będę tu może historii opowiadał. Nie do końca znam, ale zanim oni to zrobili to ja już na takie coś wpadłem. Na taki pomysł ale go nie zrealizowałem.
 2. Zanim znany lekarz stał się znany to już na stronie Rehakursy.pl była baza terapeutów, która w zamyśle miała być takim znanym lekarzem dla fizjoterapeutów. Tego też nie zrealizowałem. Nie udało się. Nie poszedłem jakoś dalej za ciosem.
 3. Kursy Movuto za granicą. Nikt z Polski w ogóle czegoś takiego nie zrobił. Żeby polska firma organizowała kursy dla fizjoterapeutów w całej Europie. Jak w to poszedłem zorganizowałem kilka kursów za granicą, ale potem przyszedł Covid, przyszły różne problemy i ostatecznie nie wyszło. Może jeszcze wyjdzie. Także podjąłem to ryzyko. Nie udało się. Gdyby się udało to prawdopodobnie teraz bym siedział i spijał śmietankę.

Grupa docelowa jako najważniejszy element pomysłu na biznes

Także są te trzy drogi które możesz obrać. Teraz co jest najważniejsze i od czego ja bym zaczął? Ja przy każdym pomyśle na biznes, zaczął się zastanawiać, do jakiej grupy docelowej masz dostęp. Ja jestem fizjoterapeutą i otworzyłem kursy dla fizjoterapeutów. Miałem już dostęp do tej grupy docelowej. Miałem kumpli fizjoterapeutów, miałem koleżanki fizjoterapeutki. Do tej pory mam:) Mogłem już im np. sprzedać udział w kursach, w gronie znajomych puścić tzw. informację, przekazywaną z ust do ust ,że jest taka firma jak Rehakursy. Było mi dużo łatwiej, niż gdybym był osobą kompletnie z zewnątrz.

Także jeżeli jesteś szachista. Może zrobić jakieś kursy dla szachistów. Nowy model szachów wymyślić.

Idź w to co po prostu czujesz, znasz i masz dostęp do grupy docelowej, której może sprzedać produkty i usługi.

Krótki odcinek. Krótko i na temat.
Trzy drogi, ale zacznij od zastanowienia się nad grupą docelową.
I tyle i jedziesz i powodzenia Ci życzę.
Widzimy się za tydzień, cześć.

Źródło zdjęcia: Pixabay