sklep internetowy platforma

Sklep internetowy – jaka platforma?

Spis treści:

 1. Jaka platforma do sklepu internetowego – z czego wybierać?
 2. Sklep internetowy w modelu OpenSource
 3. Sklep internetowy w modelu SaaS
 4. Jaka najlepsza platforma sklepu internetowego – Open source czy SaaS?
 5. Sklep internetowy platforma – kto mi to ogarnie?
 6. Jaka platforma na sklep internetowy – podsumowanie

Zastanawiasz się jaka platforma sklepu internetowego będzie dobra dla Ciebie? Wybór platformy sklepu internetowego na jakiej będzie działał Twój biznes, jest jedną z pierwszych decyzji jaką musisz podjąć na początku swojej drogi w handlu online. Ja swój sklep internetowy otwierałem w 2011 roku i mimo, że wiele rozwiązań już się od tego czasu zmieniło to ogólne zasady wyboru oprogramowania dla sklepu internetowego pozostały takie same. W artykule tym opiszę czym należy się kierować przy doborze platformy dla sklepu internetowego, nie będę natomiast polecał żadnej konkretnej firmy. Założeniem jest to, że kieruje ten artykuł do osób, które jeszcze nie mają doświadczenia w handlu internetowym. Jeśli jesteś starym wyjadaczem, rekinem sprzedaży online – możesz odpuścić sobie dalsze czytanie.

Jaka platforma do sklepu internetowego – z czego wybierać?

Pierwszą decyzją, przy wyborze platformy sklepu internetowego,  jest czy decydujesz się na rozwiązanie OpenSource czy SaaS (czyli Software as a service). Są też rozwiązania dedykowane, ale jeśli nie jesteś sklepem typu Zalando, nie warto zawracać tym sobie głowy. Krótka charakterystyka obu rozwiązań:

Sklep internetowy w modelu OpenSource

Open Source tłumacząc dokładnie znaczy otwarte źródło, a tłumacząc to na nasze oznacza otwarty kod źródłowy. 3 najbardziej popularne platformy OpenSource to:

• WooCommerce

• PrestaShop

• Magento

W teorii są to rozwiązania bezpłatne. W praktyce jednak do wdrożenia któregoś z nich potrzebujesz programisty.

W przypadku rozwiązań OpenSource musisz się zdecydować na początku co Ci jest potrzebne, a co nie. Jeśli w trakcie działalności zmienisz przykładowo firmę kurierską, będziesz musiał na nowo zrobić integrację. Wszystko to jest dodatkowy koszt jaki będziesz musiał zapłacić programiście. Weź też pod uwagę, że nawet jeśli na chwilę obecną jakaś integracja działa prawidłowo z Twoim sklepem internetowym, to za miesiąc już nie musi tak być (np. zmieni się API) – czyli znów zmiany i dodatkowe koszty. Ciężko tu nawet mówić, że są to koszty nieprzewidziane. One są jak najbardziej przewidziane, bo takie rzeczy po prostu będą się działy. Prowadząc sklep internetowy takich zmian będziesz miał bardzo dużo.

Sklep internetowy w modelu SaaS

SaaS – czyli w tłumaczeniu oprogramowanie jako usługa. Dostajesz gotowy i działający silnik sklepu internetowego (najczęściej już razem z hostingiem, choć nie jest to reguła), a w zamian płacisz firmie, która jest właścicielem tego oprogramowania sklepu internetowego,  comiesięczny abonament za korzystanie.

Platformy SaaS obsługują wielu klientów sprzedających swoje produkty we wszystkich branżach. Tak więc mają one wdrożone większość możliwych rozwiązań jakie w danej chwili panują na rynku. Chodzi tu o integracje z kurierami, płatnościami, systemami do e-mail marketingu, marketing automation, porównywarkami cenowymi i wiele innych. Jeśli z czegoś chcesz korzystać to po prostu korzystasz, jeśli nie ma takiej potrzeby to nie korzystasz. Sprawa prosta. Dodatkowo jeśli pojawia się coś nowego – jest to zaraz wdrażane w cenie abonamentu i mogą z tego korzystać wszystkie sklepy internetowe. Wszystko to dostajesz w cenie abonamentu.

Jaka najlepsza platforma sklepu internetowego – Open source czy SaaS?

Z punktu widzenia osoby początkującej przed dokonaniem wyboru odpowiedziałbym sobie na następujące pytania:

 1. Jakim budżetem dysponuję?
 2. Czy mój pomysł na biznes (w tym wypadku sklep internetowy) jest unikalny?
 3. Co jeżeli się okaże, że w moim przypadku handel w internecie to niewypał?
 4. Czy wiem czego będę potrzebował? Tutaj małe rozwinięcie – chodzi o to np. z jaką firmą kurierską podpiszesz umowę, z jakich kanałów płatności będziesz korzystał, jakie wtyczki czy integracje będziesz potrzebował, z jakimi hurtowniami/dostawcami będziesz współpracował?
 5. Na jakim poziomie jest moja wiedza informatyczna?

Napewno teraz jesteś pełen werwy i energii, do tego jesteś przekonany, że Twój biznes musi wypalić, że posiadasz świetny pomysł. Muszę Cię jednak zmartwić. Statystyki mówią, że ponad 30% nowych firm nie przeżywa pierwszego roku działalności. Po 18 miesiącach dochodzi do tego kolejne 20% firm. Po 5 latach nie ma już 70% firm. Realistycznie należy więc założyć, że raczej Ci się nie uda niż uda. Jedną z podstawowych zasad prowadzenia biznesu jest trzymanie kosztów na jak najniższym poziomie. Wdrożenie OpenSource będzie niewspółmiernie dużo droższe niż SaaS. Koszt podstawowego miesięcznego abonamentu (dodam, że na początek całkowicie wystarczalnego) zaczyna się już od 40 zł. Nawet przy umowie rocznej jest to koszt zaledwie 480 zł. Warto tutaj dodać, że wiele platform Saasowych oferuje darmowy okres próbny, jak i również model opłaty prowizyjnej w zależności od sprzedaży. Czyli jeśli sprzedajesz to płacisz jakąś ustaloną prowizję, a jeśli nie sprzedajesz to nic nie płacisz. W przypadku rozwiązania OpenSource musisz ponieść koszt czasu pracy programisty, serwera oraz różnych dodatków (takich jak np. certyfikat SSL)

Co zaś do samego pomysłu – w Polsce mieszka 40 milionów ludzi, na świecie blisko 8 miliardów. Gwarantuje Ci, że Twój pomysł nie jest unikalny. Sam pomysł na biznes jest wart nie więcej niż 1 zł. Najważniejsza jest realizacja. Temat na oddzielny artykuł, który pewnie jeszcze napisze.

Zastanawiasz się ile jest wart Twój pomysł na biznes? Przeczytaj ten artykuł: Ile jest wart Twój pomysł na biznes?

Jeżeli jesteś programistą wiele rzeczy możesz zrobić sobie sam. Jeżeli jednak nie jesteś, masz dwie drogi: albo się tego nauczysz, albo zlecisz komuś. Czy jest sens się uczyć i poświęcać na to swój czas zamiast zająć się czymś bardziej pożytecznym? Według mnie każdy powinien robić to na czym się zna. Kierowca rajdowy nie musi znać się na mechanice, żeby wygrywać wyścigi. Jeff Bezos nie musi się znać na informatyce, żeby mieć największy sklep internetowy na świecie. Przykłady można tu mnożyć. Do czego dążę? Jeśli masz sklep internetowy na platformie SaaS o wiele rzeczy po prostu nie musisz się martwić, gdyż masz to w cenie abonamentu. Czy wiesz np. jak skonfigurować hosting, ustawić DNSy? W rozwiązaniu OpenSource będziesz wiele rzeczy musiał robić sam, albo zlecić to komuś. Przy abonamencie już masz to w cenie, a jak coś się popsuje to są pracownicy firmy, którzy to naprawią bez dodatkowych opłat.

Sklep internetowy - jaka platforma
Przy pakowaniu

Sklep internetowy platforma – kto mi to ogarnie?

Jeżeli podjąłeś już decyzje czy stawiasz na rozwiązanie OpenSource czy SaaS musisz się zdecydować kto ma Ci to wszystko wdrożyć. Zasadniczo rozwiązania masz 3:

 1. Freelancer.
 2. Firma zajmująca się wdrażaniem sklepów (nieistotne czy Saas czy OpenSource – decyzje już podjąłeś)
 3. Ty sam

Spokojna głowa – to jest bardzo ważna kwestia. Weź pod uwagę, że jeśli Twoj sklep internetowy będzie tworzył freelancer to istnieje wiele ryzyk z tym związanych. Zastanów się co będzie, jeśli on zachoruje, wyjedzie na wakacje, zmieni branże, nie będzie miał dla Ciebie czasu i wiele innych. Musisz minimalizować ryzyko i nie opierać swojego biznesu na jednej osobie. Celowo napisałem minimalizować ryzyko – we współpracy z większymi firmami również istnieje wiele ryzyk. Przy odpowiednim jednak doborze firmy, z którą współpracujemy, prawdopodobieństwo wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji jest dużo mniejsze, niż przy współpracy z jedną osobą. Jeszcze jedno – najgorsze co może być to współpraca z kolegą, kolegi który wieczorami w zaciszu domowym stawia sklepy internetowe.

Firma co do zasady to zespól co najmniej kliku osób – górna liczba pracowników jest nieograniczona. Jeżeli jedna z osób z jakichś bliżej nieokreślonych osób wypadnie, na jej miejsce wskakuje inna. Jest zachowana ciągłość pracy. Oczywiście mogą się zdarzać przestoje na wdrożenie nowej osoby do wykonywania zadań, ale w interesie danej firmy jest to, żeby te przestoje były jak najkrótsze. Tak więc widzisz, że współpraca z firmą versus freelancer odbywa się na zupełnie innych regułach.

O tym, że sam będziesz tworzył swój sklep internetowy nie będę się wypowiadał. Nie posiadam takiego doświadczenia. 

Jaka platforma na sklep internetowy – podsumowanie

Przedstawiłem Ci kilka kwestii, które musisz rozważyć przed założeniem własnego sklepu. Jako właściciel lub przyszły właściciel firmy musisz posiadać umiejętność samodzielnej analizy, wyciągania wniosków oraz przede wszystkim podejmowania decyzji i następnie ponoszenia konsekwencji tych decyzji. Na tym polega biznes. W mojej opinii na początek drogi ze sprzedażą w internecie najlepszą opcją jest wybór platformy SaaS. O tym którą platformę wybrać napiszę w oddzielnym artykule.

Piotr Weppe

Źródło zdjęcia: Pixabay.com