wiedza w biznesie

Wiedza w biznesie? Skąd ją czerpać? Książki biznesowe, kursy online, płatne konsultacje

Spis treści:

  1. Wiedza w biznesie? Skąd ją czerpać? Książki biznesowe, kursy online, płatne konsultacje
  2. Facebook – czy to dobre źródło wiedzy o biznesie?
  3. Wiedza o biznesie na YouTube
  4. Książki biznesowe
  5. Kursy online
  6. Płatne konsultacje

Wiedza w biznesie? Skąd ją czerpać? Książki biznesowe, kursy online, płatne konsultacje

Piotr Weppe, dzień dobry. Kłaniam się nisko. Witam Cię serdecznie na swoim YouTubie. Prowadzenie własnej firmy wymaga ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy. Dzisiejszy odcinek będzie właśnie o tym. Skąd zdobywać wiedzę o prowadzeniu biznesu i prowadzeniu firmy? O marketingu i sprzedaży?
O tym wszystkim, co po prostu musimy wiedzieć. Przejdę od takich źródeł najbardziej popularnych, ale najmniej rzetelnych i jednocześnie najtańszych, do źródeł już bardzo rzetelnych, ale które mogą nas sporo kosztować nominalnie. Natomiast docelowo to wszystko nam się zwróci na pewno z nawiązką.

Zapraszam do oglądania.

Facebook – czy to dobre źródło wiedzy o biznesie?

Pierwszym takim źródłem wiedzy, które na pewno od razu przychodzi Ci do głowy jest Facebook i grupy na Facebooku. To jest dobre źródło wiedzy. Natomiast powiedziałbym, że jest mało rzetelne. Ilość głupich odpowiedzi na grupach na Facebooku jest ogromna. Jeżeli pytasz o jakieś sprawy ogólne czy mało istotne, jakieś podpowiedzi, to OK. To się jeszcze tam sprawdzi. Jeżeli już szukasz wiedzy bardziej zaawansowanej. Na przykład porad prawnych – ja bym się bał czerpać wiedzę stamtąd.

Często widzę na grupach na Facebooku dyskusje na tematy na których się znam. Często odpowiedzi są po prostu błędne albo wręcz niebezpieczne, bo skorzystanie z takiej rady z Facebooka może doprowadzić do kłopotów. Także grupy na Facebooku tak, ale z umiarem i przez filtr trzeba to wszystko przepuścić. Może nie być tak do końca, jak to na tym Facebooku nam ktoś podpowiada.

Wiedza o biznesie na YouTube

Drugim źródłem wiedzy, z którego ja korzystam jest YouTube. Według mnie YouTube jest bardziej rzetelny, jeżeli chodzi o źródło wiedzy. Z czego to wynika? Jeżeli jest post na Facebooku w jakiejś grupie, to napisanie odpowiedzi zajmuje komuś 30 sekund, minutę. Często coś tam palnie, w ogóle się nie zastanowi. Potem to idzie w świat. Natomiast oglądanie filmów na YouTube jakiegoś twórcy wymaga od niego rzetelnego przygotowania się do przekazywania wiedzy. On wie, że jeżeli coś powie i to idzie w świat to jego słowa niosą za sobą jakieś odpowiednie konsekwencje.

Twórcy na YouTubie są dużo lepiej przygotowani do tego, o czym mówią. Ja do każdego odcinka się przygotowuję i jestem przekonany, że wiedza, którą Ci przekazuję jest rzetelna. Jeżeli czegoś nie jestem pewien to zawsze zaznaczam, że to jest tylko i wyłącznie moja opinia albo, że się na tym nie do końca znam. Tak postępuje większość twórców na YouTubie.

Książki biznesowe

Kolejnym źródłem wiedzy są książki biznesowe. Według mnie są bardzo niedocenianym źródłem wiedzy. Natomiast relacja cena do jakości jaki dostajemy z książki jest bardzo korzystna. Ja bym książki podzielił na dwa rodzaje:

  • Evergreen, wiedza zawarta w nich będzie zawsze aktualna.
  • Książki takie typowo operacyjne. Co, jak zrobić. Gdzie kliknąć. Co i jak.

Dlaczego o tym mówię? Bo warto zwracać uwagę na rok wydania książki. Jeżeli kupujemy książkę operacyjną, to jest to szczególnie istotne. Jeżeli kupisz jakąś książkę z 2018 roku to wiedza tam może być kompletnie nieprzydatna.

Natomiast są książki Evergreen. Ja sobie tutaj kilka przygotowałem.

  1. Pierwszą taką książką, którą chciałem Ci zaprezentować jest książka „Youpreneur”. O tworzeniu marki osobistej. Ona nie jest jakoś bardzo stara, bo jest z roku 2018.
  2. Druga książka to jest „Super fani”, autorstwa Pat’a Flynn’a. Też o tworzeniu marki osobistej. 2019 rok, jeszcze nie bardzo stara.
  3. Trzecią książką, którą myślę, że warto przeczytać jest książka „Za darmo”. To jest książka wydana w roku 2011. Wiedza, treść tej książki według mnie jest ponadczasowa.
  4. Ostatnią książką, którą chciałem Ci polecić jest książka „Rework”. Ona jest bodajże wydana w 2014, ale to też kontynuacja wcześniejszych wydań. Warto ją przeczytać.

Kursy online

Kolejnym źródłem wiedzy są kursy. Zarówno te online jak i kursy tradycyjne. Ja powiem szczerze, że osobiście bardzo często kupuję różne kursy online.
Czym się kieruję przy wyborze takiego kursu?

  • Przede wszystkim weryfikuje autora, na różne sposoby. Czy ma podstawy po prostu do tego, żeby taką wiedzę przekazywać. To już nie chodzi nawet o ilość followersów na Instagramie, ilość polubień na Facebooku czy wyświetleń na YouTubie albo na TikTok’u. Nie, nie o to chodzi. Musisz po prostu zweryfikować w różnych źródłach czy twórca danego kursu ma wiedzę na ten temat, o którym mówi. Jest to bardzo łatwo zweryfikować. W moim przypadku kanał na YouTube. Jest tych filmów już 50, 60 czy nawet 70. Łatwo się przekonać do tego, czy sposób w jaki ja przedstawiam swoją wiedzę jest przydatny, czy jest nieprzydatny.
  • Kwestia numer dwa jest taka, że musisz zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej wiedzy posiadasz, tym mniej wyniesiesz z danego kursu. Ja często kupowałem kursy za 500 zł, 1000 zł albo i droższe, z których wyniosłem dosłownie 10%, albo i mniej. Bo te 90% już wiedziałem. To jest naturalne. Po prostu im jesteś lepszy w danej dziedzinie, tym mniej z danego kursu będziesz wynosił. Uważam, że pieniądze wydane na takie kursy to nie są pieniądze wydane w błoto. Bo nawet te 5% wartości kursu, które autor Ci przekazuje jest warte swojej ceny. Kursy mają to do siebie, że tam jest taka wiedza bardzo skondensowana i to jest też oszczędność czasu, bo zamiast przekopywać źródła na YouTubie masz wszystko podane w jednym temacie, w jednym miejscu.
  • Osobiście uważałbym na Clickbaity. Na reklamy kursów typu: Jak zarobić 10.000 złotych w miesiąc? Unikał bym wręcz w ogóle takich kursów.

Płatne konsultacje

Ostatnim źródłem wiedzy najdroższym, ale według mnie najbardziej rzetelnym i bardzo mocno doprecyzowanym jest wiedza ekspertów, za którą się płaci. W postaci konsultacji indywidualnych, zapytań, które są wyceniane. Ja np. bardzo często korzystam z pomocy doradcy podatkowego. On mi podpowiada w różnych kwestiach, jeżeli chodzi o prowadzenie firmy, o podatki, o rozliczenia. Wysyła zapytania do urzędu skarbowego, jak w takim wypadku można postąpić. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie, żebym wiedzę w tym temacie miał brać z jakiegoś innego źródła.
Za taką wiedzę takiego fachowca, za takie działania na pewno płaci się dużo więcej. To nie są tanie sprawy, ale według mnie to się po prostu opłaca i z czasem zwraca się wielokrotnie.

Widzimy się za kilka dni.
Do usłyszenia, do zobaczenia.
Cześć.

Piotr Weppe
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Bezpośredni link do filmu: Kursy online, książki biznesowe, płatne konsultacje – skąd czerpać wiedzę o biznesie?