Q&A

Własna firma, marketing sklepu internetowego Q&A #1

Spis treści:

 1. Sklep internetowy – ile towaru kupić na początek?
 2. Pytanie o działalność nierejestrowaną
 3. Jaki SaaS? Atomstore czy Sky-Shop
 4. Fullfilment – jakie są stawki?
 5. Czemu nikt mnie nie ogląda?
 6. Księgowa mnie oszukuje?
 7. Czy jestem geniuszem?
 8. Marża w sklepie internetowym
 9. Oprogramowanie dla sklepu internetowego
 10. Pozyskiwanie klientów w internecie

Piotr Weppe, dzień dobry. Kłaniam się nisko. Witam Cię serdecznie na swoim YouTubie.

Nadszedł ten czas, nadszedł ten moment, nadeszła ta chwila, że trzeba ten kanał rozruszać pod kątem jakim? Społecznym! Właśnie dlatego dzisiaj będzie pierwsza sesja Q&A. 10 pytań. Wziętych z komentarzy na YouTube, z Instagrama i wziętych z mojego maila. Taka sesja będzie się ukazywała raz na 3-4 tygodnie, więc jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat:

 • prowadzenia firmy,
 • prowadzenia sklepu internetowego,
 • marketingu,
 • social mediów,
 • YouTube’a.
 • Na wszystko co związane z prowadzeniem własnej firmy.

To zostawiaj te pytania pod spodem.

Druga sprawa. Ja mam konta na Facebooku, na Instagramie i nawet Tik Tok’a ostatnio założyłem. Wszystkie linki będą w opisie tego filmu.

W planach też są Live’y.

Zapraszam do oglądania.

Sklep internetowy – ile towaru kupić na początek?

Sylwia pyta: „Ile towaru kupić na początek, jeśli zaczynam sklep internetowy?”

Sylwia to jest pytanie, na które generalnie odpowiedź jest – to zależy.

Ja powiem tak: Im więcej towaru się kupi, tym lepsze ceny można wynegocjować u swoich dostawców. Im więcej pieniędzy położysz na stół, tym na pewno lepszą cenę dostaniesz.

Pytanie jest takie, czy wiesz jaki towar będzie się sprzedawał najlepiej? Dlatego ja sugeruję zacząć od tego, żeby wrzucić swoją ofertę wirtualnie. Ja zresztą mówiłem o tym w odcinkach o dropshippingu: Dropshipping co to jest? Wady, zalety, czy się opłaca?

Jeżeli coś się sprzeda raz, drugi to zamawiaj towar pod zamówienie. Jeżeli coś się sprzeda raz, drugi, trzeci to znaczy, że to będzie rotowało. Możesz wówczas brać już wtedy na swój stan magazynowy w większych ilościach.

Ja ogólnie jak zaczynałem sklep internetowy to miałem 8 produktów w sklepie internetowym. Miałem je na stanie, ale miałem pewność, że te produkty będą się sprzedawały. To były takie plastry do tapingu. Ja miałem na to klientów od razu, bo poza sklepem internetowym mam też firmę szkoleniową dla fizjoterapeutów. Także ja bym działał w tym kierunku.

Pytanie o działalność nierejestrowaną

Waldemar Kamiński pisze: „Witam, mam pytanko. Pracuję na umowę o pracę na cały etat i mam hobby – latanie dronem. Czy mogę w ramach działalności nierejestrowanej wykonywać usługi wideo-filmowania?”

Waldemar działalność nierejestrowana co do zasady ma być prosta i tak jak dużo rzeczy w naszym kraju, jeżeli chodzi o prowadzenie własnej firmy, jest mocno skomplikowane to działalność nierejestrowana jest prosta. Więc co do zasady: Jeżeli twoja działalność nie wymaga jakiejś oddzielnej licencji, zgody czy koncesji to możesz takie rzeczy robić.
Obejrzyj sobie też ten film: Działalność nierejestrowana, a praca na etacie

Jaki SaaS? Atomstore czy Sky-Shop

„Cześć! Atomstore czy Sky-shop? Pierwszy sklep nieduża ilość produktów.”

Generalnie Atomstore i Skyshop to są rozwiązania typu SaaS. Ja jestem gorącym zwolennikiem rozwiązań typu SaaS. Szczególnie na początku prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

 • Atomstore – mam na tym dwa sklepy, bo kursy sprzedajemy też przez stronę na oprogramowaniu Atomstore. Rehazakupy stoi na Atomstore. Ja jestem z tego systemu zadowolony, ale nie ma co ukrywać, że on jest drogi. Jest też dosyć mocno zaawansowany.
 • Skyshop – praktycznych doświadczeń nie mam. Natomiast w każdej firmie takiej typu SaaS można wziąć bezpłatny okres próbny na 14 dni. Ja bym po prostu przetestował jedno i drugie. Myślę jednak, że jeżeli to jest początek działalności i nieduża ilość produktów to bardziej bym sprawdził Skyshop.

Fullfilment – jakie są stawki?

„Jakie są konkretnie stawki i jakie polecasz firmy?”

To jest pytanie o fulfillment – Fulfillment czyli logistyka sklepu internetowego. Jakie stawki są w fulfillmencie? W e-commerce jest tak, że to wszystko zależy. Jeżeli sprzedajesz, tak jak ja, małe produkty niewymagające specjalistycznego pakowania, bo po prostu wrzucasz plastry, wrzucasz piłkę gumową w karton i jedziesz. Tam nie trzeba jakiejś masy wypełniaczy i bezpiecznego pakowania, bo to jest proste do pakowania. Do tego niewielkie produkty, małogabarytowe też łatwo ściągnąć z półki i zapakować. Więc pakowanie takich produktów zajmuje mało czasu. Magazynowanie zajmuje mało miejsca. Taka stawka będzie inna, niż w przypadku produktów dużych, czy jakichś wymagających specjalistycznego zapakowania albo magazynowania. Np. jeżeli masz kosmetyki, które mają co do zasady jakąś swoją datę ważności. Przy tych pracach magazynowych też trzeba na to zwracać uwagę.

Ja bym się ogólnie kierował wyborem firmy przede wszystkim. Wcześniej pracowałem z taką dużą firmą, międzynarodową korporacją to w ogóle były chyba początki fulfillmentu w Polsce. Jeszcze niewiele osób z czegoś takiego korzystało. Ta współpraca przebiegała w taki sposób mocno, powiedziałbym korporacyjny, a mi taki model działania nie do końca odpowiadał. Teraz współpracuję z firmą Krzyśka Bartnika IMKER. Myślę, że się nie obrazi jak go tutaj wymienię i jestem bardzo zadowolony. Tam jest takie indywidualne podejście. Z Krzyśkiem też jest zawsze kontakt, jeżeli trzeba od razu do szefa uderzyć.

Takie są moje preferencje, bo wiem też, że:

 • Allegro robi fulfillment,
 • Amazon też robi.
 • InPost robi fulfillment,

ale jak z nimi wszystkimi ta współpraca przebiega? Zakładam, że w takim modelu mocno korporacyjnym.

Czemu nikt mnie nie ogląda?

„Hej, możesz odpowiedzieć na pytanie? Dlaczego nie ma u Ciebie po roku masy subskrybentów?”

No już jest tysiąc! Pod koniec, czy tam na początku grudnia tysiąc wskoczyło. Dzisiaj jest chyba 1128, ale jeżeli jeszcze nie subskrybujesz to zasubskrybuj i kliknij w dzwonek.

Księgowa mnie oszukuje?

To jest moje ulubione: |Księgowa Cię wali na hajs. Też miałem taką co od ilości dokumentów liczyła i mam teraz taką co za 150 zł rozlicza dowolną ilość, bo pobiera dane z programu.”

Chyba napiszę do swojej księgowej, że mnie wali na hajs i w ogóle jak to jest możliwe. Ale to tak nie do końca wygląda. Diabeł tkwi w szczegółach. Nasze kursy w Movuto organizujemy przez spółkę komandytową. Tam jest pełna księgowość. Tam jest bardzo dużo faktur. Mamy dużo klientów, a dodatkowo średnio dla każdego klienta są 3 faktury. Bo on wpłaca zaliczkę na kurs, księguje się to fakturą zaliczkową. Potem nam dopłaca resztę kwoty za kurs. Też księguje się to fakturą zaliczkową. Na koniec, gdy usługa zostanie zrealizowana, to się wystawia fakturę końcową. Także 3 faktury, wszystko trzeba powiązać ze sobą. Bałbym się księgowej, która za to wszystko by wzięła ode mnie 150 złotych. Jednak jeżeli taką masz i jesteś zadowolony to gratuluję.

Czy jestem geniuszem?

Drugie moje ulubione: W ogóle takie hejterskie komentarze to ja lubię. Dosyć bawią, a czasem się pojawiają. Czasem też nawet takie wulgarne te usuwam, ale takich śmiesznych nie usuwam.

 • „Kolejny geniusz” – dziękuję.
 • „Będzie uczył tego, co prawie wszyscy wiedzą.” To jest właśnie to, że jeżeli ja coś wiem albo Ty to wiesz, to nie znaczy, że wszyscy to wiedzą. To jest taki błąd poznawczy. Jeżeli coś dla mnie jest łatwe zakładam, że dla wszystkich dookoła będzie to łatwe.

Ten komentarz w ogóle dotyczy filmu: Jak założyć konto firmowe na Facebooku?

Drogi Kajetanie, nie wiem czy wiesz, ale można sobie sprawdzić ile jest zapytań w Google na daną frazę. Jak często ludzie o coś pytają. Ludzie często pytają jak założyć konto firmowe na Facebooku. Więc nie jest to taka wiedza prosta i oczywista dla wszystkich jak dla Ciebie.

„Pokaż jak założyć konto firmowe, społeczność, itp., nie mając konta i nie chcąc zakładać konta na imię i nazwisko.”

Kajetan, a czemu chcesz tak zakładać na fikcyjne dane konta? Czego się boisz albo jakąś działalność nielegalną chciałbyś otworzyć?

Marża w sklepie internetowym

„Czy to prawda, że marże w branżach fitness, jak i ogólnie w sklepach internetowych wynoszą około 25%?”

Nie, to jest nieprawda. Marże w sklepach internetowych są różne. Od kilku % w elektronice do kilkudziesięciu lub wręcz kilkuset % w przypadku odzieży. Branża fitness – myślę, że średnio można przyjąć, że tam rzeczywiście jest 25%. Ja mam trochę produktów z branży fitness, ale to też zależy od produktu.

Oprogramowanie dla sklepu internetowego

 • „Cześć, trafiłem do Ciebie po wysłuchaniu treści Twojego kanału na YouTubie” – bardzo mi miło.
 • „Bardzo proszę o radę, bo w jednym filmie zbiłeś mnie z tropu” – o właśnie uwielbiam, jak kogoś zabije z tropu. Tak pobudzę trochę do spojrzenia na dany temat z innej perspektywy.
 • „Mam kanał na YouTubie i łowię ryby. Chciałbym napisać książkę i docelowo sprzedać ją poprzez stronę internetową” – pomysł jest super, jeżeli będziesz miał na to klientów i będą zainteresowani, mega pomysł.
 • „Uczę się WordPress’a. Zakładam, że sam zrobię stronę i podłączę płatności + kuriera” – ja bym nie szedł tą stroną. Nie szedłbym tą drogą. Chcesz zarabiać na książce, a uczysz się WordPress’a. Zleć to komuś. Ja bym tak zrobił i zlecił to komuś. Inna sprawa, żebym założył SaaS po prostu i zaraz chyba do tego przejdziemy.
 • „Ty natomiast mówisz, żeby iść w SaaS” – właśnie, dokładnie tak mówię.
 • „Chce na swojej stronie mieć również blog oraz stworzyć u programisty dodatkową stronę z mapą Polski”. – myślę, że to jedno nie wyklucza drugiego. Możesz mieć blog, możesz mieć tam swoją mapę Polski. Na oddzielnej domenie nawet to możesz mieć.
 • „Czy SaaS bardzo wygodny nie ograniczy mnie w przyszłości?” Obejrzyj jeszcze raz ten film o wyborze platformy do sklepu internetowego Jaka platforma do sklepu internetowego?. W czym toma Cię ograniczać? Sklep to jest sklep i on ma sprzedawać. Tak jak tam mówię – chyba za dużo kombinujesz. Po prostu otwórz SaaS’a i zacznij sprzedawać.

Pozyskiwanie klientów w internecie

„Witam, odnosząc się do Pana filmiku o biznesie  Pomysł na biznes 2022 dla młodych mam pytanie: Jak w takim razie pozyskać klientów w pana wieku?”

Pozyskiwanie klientów nie jest zależne od tego ile ma się lat. Ja w tym filmiku mówiłem, że prowadzenie kont social media, a w szczególności właśnie Tik Tok’a to jest mega pomysł na biznes dla młodych ludzi. Bo wy to macie we krwi, wy to czujecie. Tacy ludzie jak ja – 40 lat. Już tak średnio z tym wygląda.

Jak zdobyć klientów w internecie? 8 sposobów jak pozyskać klienta online

Natomiast samo pozyskiwanie klientów jest dokładnie takie samo. Różnią się kompetencje. Ty w wieku 20 lat masz inne kompetencje niż mam ja. Pozyskiwanie klientów przez płatne reklamy Google, Facebook, content marketing, SEO, e-mail marketing, remarketing to wszystko jest dokładnie takie samo czy influencerzy. Różni się to co jesteś w stanie zrobić sam w swoim zakresie, a czego nie jesteś w stanie zrobić i po prostu musisz kogoś do tego wynająć.

To już było chyba ostatnie pytanie.

Widzimy się. Cześć.

Bezpośredni link do filmu: Sklep internetowy, marketing, zarabianie w sieci